Wednesday, June 7, 2023

gjenocid

Berisha në Kuvend: Pse nuk flisni për gjenocid serb në Kosovë

Kryetari demokrat, Sali Berisha mbajti një fjalim në Kuvend, duke denoncuar rezolutën e përgatitur me vonesë nga mazhoranca për gjenocidin serb në Srebrenicë, e cila para pak javësh rrëzoi tekstin e opozitës për këtë qëllim. Berisha tha se në tekst...

Zelenski: Rusia po kryen gjenocid në rajonin e Donbasit

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë se po kryen gjenocid në rajonin e Donbasit. Sipas tij, vrasjet masive dhe largimi i civilëve nga këto territore ku po zhvillohet lufta, tregojnë se forcat ruse po kryejnë gjenocid, shkruan CNN. Ofensiva aktuale...

Zelenski përsërit pretendimin për gjenocid në Ukrainë

Presidenti Zelenski ka përsëritur pretendimin e tij se Rusia po kryen gjenocid në Ukrainë, diçka për të cilën "pushtuesit patjetër do të sillen para drejtësisë", thotë ai. Zelenski tha se sulmet ndaj infrastrukturës civile ishin një përpjekje e qëllimshme dhe...

Bajden akuzon Rusinë për gjenocid

Presidenti i SHBA-së, Xhou Bajden tha se “diktatori” Vladimir Putin po kryen gjenocid në Ukrainë. Duke folur në Ioua në SHBA për nevojat e brendshme të energjisë, Bajden shkoi më tej se çdo anëtar tjetër i administratës së tij në...

Zelensky: Vrasjet në Buça duhet të njihen si gjenocid

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, e ka akuzuar Rusinë për kryerje të krimeve të luftës në Buça, pasi dhjetëra trupa të pajetë të banorëve u gjetën në rrugët e këtij qyteti pas tërheqjes së trupave ruse nga kjo zonë. Zelensky vizitoi...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat në komunën “Butel” të Shkupit në Maqedoninë e Veriut është hedhur në erë me eksploziv. Sipas ministrisë së...
- Advertisement -spot_img