Wednesday, June 7, 2023

finlanda

Finlanda dhe Suedia dorëzojnë aplikimet për anëtarësim në NATO

Finlanda dhe Suedia zyrtarisht kanë aplikuar që të anëtarësohen në aleancën e NATO-s. Përfaqësuesit e dy shteteve kanë dorëzuar aplikimet në selinë e aleancës në Bruksel. Vendimi i dy shteteve nordike, që kanë qenë neutrale, u nxit pas shqetësimeve të...

Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO

Finlanda dëshiron të bëhet shtet anëtar i NATO-s dhe do të aplikojë për anëtarësim në Aleancë, thanë presidenti finlandez, Sauli Niinisto dhe kryeministrja, Sanna Marin më 15 maj. Ky njoftim i hap mundësinë zgjerimit të aleancës ushtarake 30-anëtarëshe, teksa pushtimi...

Suedia dhe Finlanda, takim me ministrat e Jashtëm të NATO-s sot në Berlin

Zyrtarët suedezë dhe finlandezë do të zhvillojnë një takim jozyrtar këtë të shtunë në Berlin, me ministrat e Jashtëm të NATO-s. Edhe pse nuk janë zyrtarisht pjesë e aleancës, të dyja vendet pritet të aplikojnë në përgjigje të agresionit rus...

Finlanda drejt anëtarësimit në NATO mes kërcënimeve të Rusisë

Udhëheqësit e Finlandës kanë mbështetur aplikimin për t'u bërë pjesë e NATO-s ndërkohë që edhe Suedia mund të bëjë të njëjtën gjë brenda disa ditësh, dy muaj e gjysmë pas nisjes së pushtimit rus të Ukrainës, veprim ky që...

Finlanda pritet të vendosë për anëtarësimin në NATO më 12 maj

Finlanda do të vendosë rreth aplikimit për anëtarësim në NATO më 12 maj, raporton gazeta finlandeze Iltalehti, duke cituar burimet e saj qeveritare. Vendimi do të merrej me dy hapa: fillimisht, presidenti finlandez, Sauli Niinisto, do të njoftonte se ka...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Lionel Messi trasnferohet te Inter Miami

Lionel Mesi ka zyrtarizuar të ardhmen e tij, që nuk do të jetë përsëri te Barcelona, por as te...
- Advertisement -spot_img