No menu items!

evrope

Sanksionet do shkaktojnë rritje të çmimit të energjisë për Evropën, thotë Putin

Sanksionet e vazhdueshme ndaj Rusisë mund të shkaktojnë një rritje katastrofike të çmimit të energjisë për familjet evropiane. Kështu u shpreh presidenti rus, Vladimir Putin këtë të premte në një takim me zyrtarë të lartë, shkruan Reuters. “Ne e dimë se evropianët...

‘Mos negocioni me Putin, është bandit’, ish-oligarku rus paralajmëron Evropën

Ish-oligarku rus, Mikhail Khodorkovsky ka paralajmëruar Evropën që të mos negociojë me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin për dhënien fund të luftës në Ukrainë. Khodorkovsky, një biznesmen i cili tanimë jeton në Londër, por që dikur konsiderohej njeriu më i...

Bie furnizimi me gaz rus në Evropë dhe Ukrainë, sipas Gazprom

Gjigandi energjetik i kontrolluar nga shteti rus, Gazprom tha se furnizimi i tij me gaz në Evropë përmes Ukrainës nëpërmjet pikës hyrëse Sudzha ra në 41.4 milionë metra kub më 18 qershor, nga 41.9 sa ishte një ditë më...

Medvedev paralajmëron BE: Evropa do të përballet me një valë krimi

Ish presidenti rus, Dmitry Medvedev,  njëkohësisht nënkryetari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare përmes një postimi në Telegram, i është përgjigjur deklaratave të kryetares së Komisionit Evropian, Ursula von Der Leyen, e cila tha se falimentimi i Rusisë ishte çështje...

Rusia sulmon termocentralin më të madh bërthamor në Evropë

Në orët e para të 4 marsit, zyrtarët në Ukrainë kanë raportuar se forcat ruse kanë bombarduar një termocentral bërthamor në Zaporizhzhia të Ukrainës. Ky është termocentrali bërthamor më i madhi në Evropë. Duke konfirmuar zjarrin, ministri i jashtëm i...

Protesta në Evropë kundër kufizimeve ndaj pandemisë

Dhjetëra-mijëra persona kanë protestuar në disa shtete evropiane, duke kundërshtuar kufizimet e vendosura pas rritjes së rasteve me sëmundjen COVID-19. Mbi 40,000 persona protestuan në Vjenë të Austrisë më 4 dhjetor për të tretën fundjavë me radhë. Austria është bërë...

Kriza e migrantëve: Si mund të mbrojë BE kufijtë e jashtëm?

Gjendja në kufirin mes Polonisë dhe Bjellorusisë ashpërsohet. Pas disa kalimeve kufitare, Polonia detyroi të kthehen qindra migrantë në Bjellorusi. Sipas të dhënave nga Polonia është shtuar numri i refugjatëve në kufi në 24 orët e fundit. "Gjendja nuk...

Pandemia: Vala e katërt godet me forcë Evropën

Rritje infektimesh kudo në Evropë. Ka një sërë arsyesh për këtë gjendje - nga skepticizmi tek vaksina, rënia e fuqisë mbrojtëse të saj deri tek moti i ftohtë. Shumë vende po shtrëngojnë sërish masat kundër virusit. Një sërë arsyesh kanë...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img