No menu items!

ekonomi

Ekonomia e Ukrainës humbet 170 milionë dollarë në ditë

Kryeministri i Ukrainës, Denys Shmyhal deklaroi se vendi po humbet 170 milionë dollarë çdo ditë, për shkak të bllokimit të porteve dhe kjo ka bërë që prodhimet ukrainase të mos eksportohen. Deklaratën, Shmyhal e dha gjatë një vizite në portin...

Sërish rënie e fortë e valutave të huaja

Monedha europiane ka humbur pikë këtë të martë pasi është blerë me 122.3 lekë dhe është shitur me 123.3 lekë krahasuar me rritjen që pati ditën e djeshme. Sipas kursit të këmbimit lokal edhe Paundi britanik ka pësuar një rënie...

Bujqësia nuk pret rritje në vitin 2022

Zinxhiri bujqësor, që nga prodhimi, magazinimi, përpunimi dhe eksporti nuk pret rritje në vitin 2022. Çmimet e larta të inputeve bujqësore, heqja e skemës së subvencionit dhe mungesa e punonjësve e kanë rënduar klimën e bizneseve në bujqësi. Fermerët kanë...

Shqipëri-Kosovë, bashkëpunimi ekonomik në ujëra të turbullta

Që kur qeveria e Kosovës dhe Shqipërisë nisën mbledhjet e përbashkëta në vitin 2014, janë nënshkruar rreth 130 marrëveshje bashkëpunimi që nga ekonomia deri te çështjet arsimore, por në terma konkretë, dy shtetet e të njëjtit komb kanë përparuar...

Pse Holanda është vend i preferuar për kompani offshore

Holanda po dominon Investimet e Huaja Direkte edhe këtë vit. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, investimet nga kompani me aksionerë të regjistruar në Holandë për 6-mujorin e parë të vitit, kishin vlerën 104 milionë euro, 23% më pak...

Rikthehet kriza e punonjësve

Muajt e fundit, fabrika e prodhimit të këpucëve “Prodyn” po përballet me një kërkesë të pazakontë nga klientët europianë, e cila nuk po përballohet për shkak të mungesës së fuqisë punëtore. Eva Laro, aksiorere dhe administratore e saj, tha...

Rindërtimi, ende rrugë e gjatë para

Dy vite pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit 2019, Shqipëria ka vazhduar rrugën e saj të “shërimit” të plagëve që la pas kjo ngjarje. Përtej dramës njerëzore të jetëve të humbura që nuk mund të rikuperohen, kalvari që pasoi,...

Euro zbret në nivelin më të ulët të 2021 në tregun vendas

Euro ra sot në nivelin më të ulët për vitin 2021. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, Euro u këmbye të mërkurën me 121.17 lekë. Ky nivel është lehtësisht më i ulët se niveli prej 121.18 lekësh që ishte...

Dy muaj pa mbyllur vitin, qeveria mban të pashpenzuar 45% të programit të investimeve

Dy muaj pa mbyllur vitin buxhetor, Ministria e Financave nuk ka përdorur gati gjysmën e programit të investimeve. Në zërin e investimeve kapitale prej 132 miliardë lekësh për vitin 2021 janë planifikuar 104 miliardë lekë investime në projekte të infrastrukturës,...

Kursi i këmbimit/ Çfarë ka ndodhur sot me valutat kryesore përballë monedhës vendase?

Monedha europiane vazhdon të qëndrojë në kuota të qëndrueshme sikurse edhe ditën e djeshme duke vijuar sërish të blihet edhe sot me 121 lekë dhe të shitet me 121.6 lekë. Ndërkaq Paundi britanik sipas kursit të këmbimit lokal blihet sot...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img