No menu items!

bjellorusi

Lukashenko: Avionët bjellorusë janë gati të mbajnë armatim bërthamor rus

Lideri autoritar i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, thotë se avionët ushtarakë bjellorusë “Su-24” janë përshtatur për t'u mundësuar atyre të mbajnë armë bërthamore. Lukashenko, i cili ka qenë aleat me Kremlinin në luftën e Rusisë kundër Ukrainës, tha më 26 gusht...

Lukashenko: Bjellorusia nuk do t’i bashkohet pushtimit të Ukrainës

Lideri bjellorus, Alexander Lukashenka, u ka thënë mediave shtetërore se forcat e këtij shteti nuk do t’iu bashkohen trupave ruse në pushtimin në Ukrainë. Lukashenka, i cili është aleat i ngushtë i presidentit rus, Vladimir Putin, ka thënë se “ushtria...

Çfarë nënkupton vazhdimi i stërvitjeve ushtarake ruse në Bjellorusi?

Vendimin e Rusisë për të vazhduar stërvitjet ushtarake në Bjellorusi, shumë vëzhgues e shohin si një hap tjetër të Moskës në përgatitjet për një sulm të gjerë ndaj Ukrainës. Në fillim Rusia pati thënë se manovrat do të përfundonin...

Blinken bën thirrje për lirimin e të burgosurve politikë në Bjellorusi

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka bërë thirrje Qeverisë bjelloruse për lirimin e “menjëhershëm” dhe “pa kushte” të të burgosurve politikë, që kishin marrë pjesë në protestat masive kundër udhëheqësit autoritar, Alyaksandr Lukashenka. Përmes një deklarate, Blinken tha...

Bjellorusia me ndryshime kushtetuese që mund t’i japin imunitet Lukashenkas

Në Bjellorusi, lideri autoritar Alyaksandr Lukashenka, ka propozuar disa amendamente kushtetuese që përfshijnë edhe imunitet për të nga ndjekja penale dhe kufizimet për mandatin e presidentëve, si dhe shpërndarjen e pushteteve kushtetuese, që do të forconin rolin e Asamblesë...

Bjellorusia hakmerret ndaj BE dhe SHBA: 6 muaj bojkot ndaj produkteve të tyre

Qeveria bjelloruse tha ditwn e sotme se do të ndalojë disa importe ushqimore nga vendet perëndimore duke filluar nga viti i ardhshëm për t’u kundërpërgjigjur sanksioneve të vendosura kundër saj. Sipas Vigour times,dalimi, i cili do të hyjë në fuqi më...

Shtohen sanksionet ndaj regjimit të Bjellorusisë

Bashkimi Evropian, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët kryesorë perëndimorë, kanë zgjeruar më tej sanksionet e tyre kundër elitës politike dhe ekonomike të Bjellorusisë. Sanksionet janë kundër sjelljes së supozuar antidemokratike, shkeljet e të drejtave dhe shfrytëzimin e emigrantëve...

BE-ja me sanksione të reja ndaj Bjellorusisë

Bashkimi Evropian pritet të miratojë pakon e pestë të sanksioneve kundër Bjellorusisë, ku do të sanksionohen 17 persona dhe 12 entitete. Personat që pritet të sanksionohen janë të përfshirë, në atë që blloku evropian thotë se është orkestrim i...

Kryeministri polak: Bjellorusia po përpiqet të destabilizojë Evropën

Polonia thotë se kriza me migrantë në kufirin me Bjellorusinë paraqet “perpjekjen më të madhe për të destabilizuar Evropën” që nga Lufta e Ftohtë. Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, tha se udhëheqësi bjellorus, Alyaksandr Lukashenka ka nisur një "luftë hibride" kundër...

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img