No menu items!

ballkani perendimor

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, “dështim i plotë”, sipas Von Cramon

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka cilësuar si “dështim të plotë” samitin Bashkimi Evropian (BE) – Ballkani Perëndimorë. Në një shkrim në llogarinë e saj në Twitter, von Ceamon ka theksuar të gjashtë vendet e...

Scholz: Ballkani Perëndimor meriton një shans për integrim pas 20 vitesh pritje

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t’u integruar në Bashkimin Evropian. Gjatë një deklarate për mediat pak para fillimit të Samitit në Bruksel, Scholz u shpreh se këto vende...

‘Presim një tjetër jo’, Rama diskutim me Vuçiç dhe Kovaçevskin për samitin e BE

Kryeministri Edi Rama bëri me dije se ka komunikuar me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç dhe homologun maqedonas, Dimitar Kovaçevski në lidhje me samitin e ardhshëm të Bashkimit Europian, që do të zhvillohet më 23 qershor në Bruksel. Përmes një postimi...

Do të angazhohem për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, thotë Scholz

Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha se do të angazhohet për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian. Në një konferencë të përbashkët për shtyp nga Shkupi me kryeministrin maqedonas Dimitar Kovaçevski, Scholz u shpreh se për Gjermaninë, Ballkani...

Scholz: Procesi i Berlinit të shërbejë për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor

Kancelari gjerman, Olaf Schoz deklaroi se Procesi i Berlinit duhet të shërbejë si hap i rëndësishëm për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor. Deklaratën, Scholz e dha këtë të shtunë nga Shkupi, në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin e...

Vuçiç: Kriza e Ukrainës mund të përhapet në Ballkanin Perëndimor

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë të hënën që ka shqetësime se kriza e Ukrainës “mund të përhapet në pjesë tjera të Evropës dhe në botë, sidomos në Ballkanin Perëndimor”, transmeton agjencia e lajmeve AFP. Vuçiq ka vlerësuar se edhe...

Pse BE-ja nuk po i sanksionon politikanët në Ballkanin Perëndimor?

Rritja e vazhdueshme e numrit të politikanëve dhe njerëzve të tjerë të lidhur me politikën nga Ballkani Perëndimor, ndaj të cilëve Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione, ka bërë që të kërkohet nga Bashkimi Evropian të veprojë njëjtë. Thirrjet për...

Ballkani Perëndimor me ‘telashet ruse’

Qeveria e Kosovës beson se i ka të njohura qëllimet e Federatës Ruse në Ballkanin Perëndimor dhe nuk resht për t’iu kundërvënë ndikimeve të saj eventuale në Kosovë, thonë zyrtarët e ekzekutivit të vendit. Influenca e zhurmshme e Rusisë, por...

Stoltenberg: Aktorë të huaj po punojnë për të dëmtuar përparimin në Ballkanin Perëndimor

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të mërkurën se vendet anëtare të aleancës ranë dakord të vazhdojnë praninë e tyre në Ballkan ku kohët e fundit janë parë tensione dhe ndërhyrje nga aktorë të jashtëm, që duan...

Lajçak: BE duhet të përshpejtojë procesin e zgjerimit për Ballkanin Perëndimor

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, thotë se nuk ka alternativë tjetër për Ballkanit Perëndimor përveç integrimit. Ai shprehu shqetësimin se Evropa mund ta humbasë Ballkanin...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img