Wednesday, June 7, 2023

anetaresim

Pas Finlandës, edhe Suedia e gatshme për t’u anëtarësuar në NATO

Suedia ka deklaruar se dëshiron që të anëtarësohet në NATO. Kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson tha se kjo lëvizje shënon fillimin e një epoke të re për vendin skandinav, shkruan Euronews. “Qeveria e Suedisë ka vendosur të informojë NATO-n për gatishmërinë e saj...

Kosova dorëzon aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Europës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dorëzoi të enjtën aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës. Gërvalla e ka dorëzuar personalisht aplikimin në Strasburg. Këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në Twitter, shefi...

Finlanda pritet të vendosë për anëtarësimin në NATO më 12 maj

Finlanda do të vendosë rreth aplikimit për anëtarësim në NATO më 12 maj, raporton gazeta finlandeze Iltalehti, duke cituar burimet e saj qeveritare. Vendimi do të merrej me dy hapa: fillimisht, presidenti finlandez, Sauli Niinisto, do të njoftonte se ka...

Kosova do të aplikojë për anëtarësim në BE këtë vit, thotë Kurti

Kryeministri Albin Kurti deklaroi se Kosova do të aplikojë këtë vit për anëtarësim në Bashkimin Europian. Deklaratën, Kurti e bëri ditën e sotme në seancën parlamentare të Kosovës, raporton Kosova Press. Ai u shpreh se Kosova do të aplikojë edhe...

Pas Ukrainës, edhe Moldavia aplikon për anëtarësim në BE

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu nënshkroi këtë të enjte një kërkesë zyrtare për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian, me proces të përshpejtuar. Vendimi i Sandu, vjen pas ofensivës ushtarake të ndërmarrë nga Rusia, ndaj Ukrainës fqinje. Sandu, kryeministri dhe...

A ka Kosova një shans për t’u anëtarësuar në NATO?

Kosova thotë se dëshiron të bëhet anëtare e NATO-s sa më shpejt të jetë e mundur, mirëpo përderisa katër anëtarë të kësaj aleance perëndimore nuk e njohin atë si një shtet të pavarur, Kosova nuk mund as të marrë...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat në komunën “Butel” të Shkupit në Maqedoninë e Veriut është hedhur në erë me eksploziv. Sipas ministrisë së...
- Advertisement -spot_img