Wednesday, June 7, 2023

albin kurti

Escobar i prerë: Asociacioni do bëhet, do s’do Kurti!

Qëndrimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për krijimin e asociacionit me shumicë serbe në veri të kosovës është i qartë: ai do të krijohet me dëshirën apo jo të kryeministrit Albin Kurti. I dërguari i posacëm për ballkanin perëndimor,...

Kurti i drejtohet serbëve në veri: Bashkëpunoni me kryetarët e rinj të komunave

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka ftuar qytetarët serbë në veri të vendit, që të bashkëpunojnë me kryetarët e rinj të komunave. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Kurti u shpreh se marrja e detyrës dhe hyrja në objektet e...

Kurti dhe Vuçiç konfirmojnë pjesëmarrjen në takimin e 18 marsit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në takimin që do të mbahet më 18 mars në Ohër të Maqedonisë së Veriut, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja. Në...

Borell: Normalizimi i marrëdhënieve me Serbinë, vendimtar për rrugën e Kosovës drejt BE-së

Normalizimi i marrëdhënieve me Beogradin është vendimtar për rrugën evropiane të Prishtinës. Kështu deklaroi Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell, pas bisedimeve me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në Konferencën e Sigurisë në Mynih. Borell tha ka diskutuar me Kurtin...

‘Putini, i fiksuar pas Kosovës’ | Kurti: Çfarë e zemëron presidentin rus

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin është i fiksuar pas vendit të tij. Në një intervistë për gazetën zvicerane, Blick, Kurti u shpreh se Putinin e nervozon fakti që vendet perëndimore kanë pasur sukses me ndërhyrjet...

Albin Kurti: Marrëveshja me Serbinë mund të arrihet brenda pak muajsh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë se mund të arrihet një marrëveshje brenda pak muajsh me Serbinë, nëse ekziston vërtet vullneti për marrëveshje. Në një intervistë për gazetën zvicerane, Blick, Kurti u shpreh se ka shprehur vullnetin e tij, por nënvizoi...

Kurti: Nuk jap garanci për kriminelët që janë në listën e zezë të SHBA-ve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mohon se ka dhënë garanci në lidhje me heqjen e barrikadave në pjesën veriore të vendit. Në një intervistë për Al Jazeera, Kurti u shpreh se nuk do të japë garanci për kriminelët të cilët ndodhen...

Petkoviç: Serbët janë ngopur me terrorin e Kurtit, nuk durojnë më

Drejtori i Zyrës për Kosovën në qeverinë serbe, Petar Petkoviç deklaroi se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është i vetmi që dëshiron konflikte dhe luftë. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Petkoviç u shpreh se Beogradi dhe populli serb dëshirojnë...

Grenell akuza Kurtit: Po krijon kaos në veri, SHBA të reagojë më ashpër ndaj tij

Ish-i dërguari i ish-presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenell ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti duke thënë se po krijon kaos në veri për të larguar vëmendjen e popullit nga politikat e...

Deputeti i VV kritikon Kurtin: Qasje e gabuar ndaj ndërkombëtarëve për targat

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hazi Abazi ka kritikuar qeverinë e Kosovës, kryesuar nga lideri i kësaj force politike, Albin Kurti, në lidhje me qëndrimet e tij ndaj ndërkombëtarëve, për çështjen e targave. Abazi u shpreh se janë prekur raportet e...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat në komunën “Butel” të Shkupit në Maqedoninë e Veriut është hedhur në erë me eksploziv. Sipas ministrisë së...
- Advertisement -spot_img