Home BOTA Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Biden do të takohet me këshilltarët e...

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Biden do të takohet me këshilltarët e sigurisë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë

0
11
Presidenti amerikan, Joe Biden

Presidenti amerikan, Joe Biden do të takohet me zyrtarë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare pas kthimit të tij nga Rehoboth, Delaware, sipas një deklarate nga Shtëpia e Bardhë.

Biden u informua gjithashtu për situatën në Lindjen e Mesme më herët nga këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan dhe zëvendës këshilltari kryesor i sigurisë kombëtare Jon Finer, tha Shtëpia e Bardhë, shkruan CNN.

Shtëpia e Bardhë shtoi se Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin, Sekretari i Shtetit Antony Blinken dhe Kryetari i Shefave të Shtabit të Përbashkët, Gjeneral Charles Q. Brown do të jenë midis atyre në dhomën e situatës, së bashku me Sullivan dhe Finer.

Nënpresidentja Kamala Harris dhe shefi i stafit të Biden, Jeff Zients do të marrin pjesë në takim.

Zëdhënësi i ushtrise izraelite në një deklaratë për shtyp konfirmoi se dhjetëra dronë janë lëshuar nga Irani drejt Izraelit. Daniel Hagari thotë se Forcat Ajrore izraelite po gjurmojnë dronët, ndërsa theksoi se do të duhen disa orë.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here