Monday, July 15, 2024

Hamilton ndahet me Mercedes/ Piloti britanik lë skuadrën gjermane në fund të 2024, pritet t’i bashkohet Ferrarit

Piloti britanik, Lewis Hamilton do të largohet nga Mercedes dhe do t’i bashkohet Ferrarit për sezonin 2025 në Formula 1.

Kontrata aktuale e Hamiltonit me Mercedes do të skadojë vitin e ardhshëm, por ai do të largohet nga ekipi pas këtij sezoni dhe do të zëvendësojë Carlos Sainz në Ferrari.

Shtatë herë kampioni i botës është piloti më i suksesshëm në historinë e F1 me 103 fitore dhe 104 pole position.

Sezoni i ri F1 2024 fillon me Çmimin e Madh të Bahreinit nga 28 shkurt deri më 2 mars.

 

Hamilton, i cili nuk ka fituar asnjë garë që nga dhjetori 2021, iu bashkua Mercedes në vitin 2013 nga McLaren dhe ka fituar gjashtë tituj botërorë me ekipin.

Ai ishte i lidhur me Ferrarin për këtë vit, por nënshkroi një kontratë të re dyvjeçare verën e kaluar, së bashku me shokun e skuadrës së Mercedesit, George Russell, për të qëndruar deri në fund të vitit 2025.

Sky Sports News thotë se punonjësit e Mercedes në Brackley do të njoftohen për lajmet sot përpara një njoftimi zyrtar.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë