No menu items!

turqi

‘Mund të godasë Athinën’, Erdogan: Greqia e frikësuar nga raketa turke, Typhoon

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha se testi i fundit i një rakete balistike turke e ka frikësuar Athinën. Erdogan u shpreh se Ankaraja nuk do të rrijë duarkryq nëse Greqia vazhdon të militarizojë ishujt e saj në detin...

Finlanda: Nëse Turqia ratifikon anëtarësimin në NATO, rishikojmë embargon e armëve

Ministri i mbrojtjes i Finlandës, Antti Kaikkonen deklaroi se do të ishte diçka shumë e mirë,  nëse Turqia e ratifikon sa më shpejt anëtarësimin në NATO dhe se do të konsiderojë dhënien e lejeve të eksportit të armëve në...

Erdogan kërcënon Greqinë: Do ta paguani shtrenjtë nëse na pengoni në Egje

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërcënoi Greqinë se do të paguajë një çmim të lartë nëse vazhdon të pengojë planet turke në Egje. Erdogan iu referua ngjarjes së javës së kaluar, kur sipas Ankarasë, raketat greke tokë-ajër të llojit “S-300”,...

Suedia vendos të ekstradojë një person në Turqi pas marrëveshjes së NATO-s

Qeveria e Suedisë ka vendosur të ekstradojë në Turqi një person të kërkuar për mashtrim financiar, i pari që kur Ankaraja kërkoi ekstradimin e një numri individësh në këmbim të miratimit për anëtarësimin e Stokholmit në NATO. Turqia u tërhoq...

Anija turke në kërkim të naftës në Mesdhe, Erdogan: S’kemi nevojë për lejen e askujt

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se kërkimet dhe shpimet që bëhen në Mesdhe janë në juridiksionin e Turqisë dhe se për këtë nuk kanë nevojë për lejen e askujt. Anija turke e shpimit “Abdulhamid Han” ka lundruar nga porti...

Mitsotakis: Erdogan të merret me ekonominë turke, jo me fantazi neo-otomane

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka folur në lidhje me marrëdhëniet e tensionuara mes Athinës dhe Ankarasë. Në një intervistë për CNN, Mitsotakis është shprehur se Greqia do të mbrojë sovranitetin e saj territorial, teksa theksoi gatishmërinë për të vazhduar...

Turqia shqyrton rikthimin e dënimit me vdekje

Turqia do të shqyrtojë rivendosjen e dënimit me vdekje. Kështu bëri me dije Ministri turk i Drejtësisë Bekir Bozdağ. Në vitin 2004, Turqia hoqi dënimin me vdekje, por presidenti Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se drejtësia duhet të jetë më e...

Dhjetëra të arrestuar në protestat në Turqi

Dhjetëra protestues u arrestuan nga policia në Stamboll të Turqisë, gjatë protestës kundër rritjes së inflacionit, që u mbajt më 1 maj. Televizionet lokale në Turqi shfaqën pamje të policëve duke u përleshur me protestuesit në sheshin Taksim dhe duke...

Turqia nis ofensivë të re kundër militantëve kurdë në Irak

Turqia ka nisur një ofensivë të re ajrore dhe tokësore kundër militantëve kurdë në veri të Irakut, tha më 18 prill ministri i Mbrojtjes, Hulusi Akar. Njësitë ushtarake dhe forcat speciale, të mbështetur nga një numër i paspecifikuar i avionëve...

Turqia kërcënon me bllokim Zërin e Amerikës dhe mediat e tjera ndërkombëtare

Autoriteti mbikëqyrës i mediave në Turqi i ka dhënë afat prej 72 orësh tri agjencive ndërkombëtare të lajmeve që të marrin licencë për operim, ose në të kundërtën qasja në platformat e tyre do të bllokohet. Ilhan Tasci, deputet opozitar,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img