No menu items!

termet

Tërmeti me magnitudë 7 godet Indonezinë

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7 ballë të shkallës Rihter ka goditur brigjet e Indonezisë në orët e para të mëngjesit të sotëm. Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-ve (USGS), epiqendra e tërmetit ishte 154 kilometra veriperëndim të qytetit Tobelo. Lëkundjet...

Tërmeti në Afganistan, talebanët kërkojnë ndihmën e ndërkombëtarëve

Talebanët në Afganistan kanë bërë thirrje për mbështetje nga ana e ndërkombëtarëve, pasi vendi po përballet me pasojat e tërmetit shkatërrues me magnitudë 6.1 ballë. Udhëheqësi suprem, Haibatullah Akhundzadah, i cili pothuajse nuk shfaqet kurrë në publik, iu lut komunitetit...

Tërmet i fuqishëm në Bosnjë, lëkundjet ndihen edhe në Tiranë

Një tërmet i fuqishëm prej 5.7 ballësh të Rihterit ka goditur Bosnjë e Hercegovinën në orët e vona të 22 prillit. Dridhje të tokës janë ndier edhe në Shqipëri, Kosovë, Serbi dhe Mal të Zi. Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare, epiqendra e...

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.5 trondit Perunë (Video)

Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi Perunë. Sipas Studimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara (USGS) dhe Qendrës Kombëtare të Sizmologjisë të Perusë tërmeti është regjistruar orët e para të mëngjesit të së dielës. Epiqendra e tërmetit u raportua në rajonin...

Lëkundje tërmeti në Dibër

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë ditëne sotme pranë qytetit të Dibrës. Lëkundjet kanë qenë në magnitudën 4.0 të shkallës Rihter. Epiqendra ka qenë në Shupenzë të Bulqizës, në një thellësi vetëm dy kilometra, ndërsa lëkundjet janë ndjerë deri në...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 2.9 Rihter ka lëkundur Shqipërinë mëngjesin e sotëm. Sipas EMSC epiqendra e tërmetit ka qenë 12 km nga Tirana në afërsi të Krrabës, ndërsa lëkundja është ndjerë edhe në Tiranë. Kujtojmë se para pak ditësh Shqipëria u...

Ja cili tërmeti më i thellë që është regjistruar ndonjëherë

Verifikohet vetëm tani tërmeti më i thellë i regjistruar ndonjëherë nga njeriu. 751 km në thellësi të Tokës ishte epiqendra e një tërmeti që ndodhi në 30 Maj të vitit 2015 në arqipelag, ishuj të vegjël në brigjet e...

Lëkundjet sizmike, 62 banesa të dëmtuara në Bulqizë

Pasojat e tërmetit po i vuan ende qyteti i Bulqizës. Brenda 48 orëve janë shënuar 7 lëkundje tërmeti. Nga lëkundja e fuqishme e mëngjesit të së premtes e cila ishte me magnitudë 4.5 rihter numri i banesave të dëmtuara...

Toka nuk gjen qetësi, sërish tërmet në Dibër

Dibra është tronditur sërish nga një tjetër tërmet. Lëkundjet sizmike kanë qenë në magnitudën 3.1 të shkallës rihter, me epiqendër në Shupenzë. Tërmeti ka pasur një thellësi prej 2 km cfarë ka shkaktuar edhe panik tek qytetarët. Ndërkohë, ditën...

Sërish tërmet në Peshkopi, ja sa ishte magnituda

Toka shqiptare nuk po gjen qetësi, pasi një tjetër lëkundje tërmeti mesditën e sotme në Verilindje të vendit. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se lëkundjet janë ndjerë pak kilometra nga Peshkopia dhe kanë qenë me magnitudë 4.3 të shkallës Rihter....
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img