No menu items!

rexhep tajip erdogan

‘Mund të godasë Athinën’, Erdogan: Greqia e frikësuar nga raketa turke, Typhoon

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha se testi i fundit i një rakete balistike turke e ka frikësuar Athinën. Erdogan u shpreh se Ankaraja nuk do të rrijë duarkryq nëse Greqia vazhdon të militarizojë ishujt e saj në detin...

Erdogan kërkon edhe një mandat si president: Nëse fitoj, nuk kandidoj më

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan la të kuptohet do të kërkonte edhe një mandat për herë të fundit vitin e ardhshëm, duke thënë se ishte koha për t’ua dorëzuar stafetën “të rinjve”. Gjatë një fjalimi të shtunën në Samsun,...

Anija turke në kërkim të naftës në Mesdhe, Erdogan: S’kemi nevojë për lejen e askujt

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se kërkimet dhe shpimet që bëhen në Mesdhe janë në juridiksionin e Turqisë dhe se për këtë nuk kanë nevojë për lejen e askujt. Anija turke e shpimit “Abdulhamid Han” ka lundruar nga porti...

Erdogan i kërkon Putinit që të takohet me Zelenskin në Turqi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, gjatë takimit me homologun e tij rus Vladimir Putin, i ka kërkuar këtij të fundit që të shikojë mundësinë e një takimi me presidentin ukrainas, Volodimir Zelenski në Turqi. Propozimi i Erdogan vjen në kuadër...

Mitsotakis: Erdogan të merret me ekonominë turke, jo me fantazi neo-otomane

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka folur në lidhje me marrëdhëniet e tensionuara mes Athinës dhe Ankarasë. Në një intervistë për CNN, Mitsotakis është shprehur se Greqia do të mbrojë sovranitetin e saj territorial, teksa theksoi gatishmërinë për të vazhduar...

Turqia shqyrton rikthimin e dënimit me vdekje

Turqia do të shqyrtojë rivendosjen e dënimit me vdekje. Kështu bëri me dije Ministri turk i Drejtësisë Bekir Bozdağ. Në vitin 2004, Turqia hoqi dënimin me vdekje, por presidenti Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se drejtësia duhet të jetë më e...

Putin bisedon me Erdoganin për bllokadën në portet ukrainase

Presidenti rus, Vladimir Putin, i tha homologut të tij turk, Recep Tayyip Erdogan, se Moska është e gatshme të punojë me Ankaranë për të liruar portet ukrainase që ka bllokuar, teksa Kremlini po vazhdon pushtimin e Ukrainës. Putin theksoi “gatishmërinë”...

Erdogan: Nuk njoh Mitsotakis si lider të Greqisë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se nuk e njeh më Kyriakos Mitsotakis si kryeministër të Greqisë fqinje dhe ka paralajmëruar se nuk do të takohet me të në një samit të afërt. Erdogan ka akuzuar kreun e qeverisë...

Erdogan shpreson që Putin dhe Zelenski të takohen në Stamboll

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan thotë se në 48 orët e ardhshme, pret që të ketë biseda telefonike me homologun e tij rus Vladimir Putin dhe atë ukrainas Volodimir Zelenski. Erdogan shpreson se Putin dhe Zelenski do të takohen...

Dokumenti/ Rama i dha tenderin 140 mln € të tunelit të Llogarasë njeriut të Erdogan

Tenderi për ndërtimin e tunelit të Llogarasë, me vlerë 140 milionë euro, i është dhënë një kompanie turke, me lidhje të forta me presidentin Rexhep Taip Erdogan.  Ministria e Infrastrukturës njoftoi zyrtarisht në tetor 2021, te fitues i zbatimit të...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img