No menu items!

bullgare

Bullgarët, serbët dhe turqit s’i pranojnë rezultatet e regjistrimit në Maqedoninë e V.

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë të premten ka reaguar lidhur me rezultatet e regjistrimit të popullsisë c duke kontestuar numrin e popullsisë bullgare. Sipas rezultateve të Entit të Statistikës, në Maqedoninë e Veriut jetojnë 3,504 bullgarë. “Si është e...

Kryetari i opozitës maqedonase: Nuk jemi bullgarë

Kryetari i opozitës maqedonase, Hristijan Mickoski, deklaroi të enjten se nuk është optimist për zgjidhjen kontestit me Sofjen derisa pala bullgare, sipas tij, mohon identitetin, gjuhën dhe kulturën maqedonase, apo deri sa të insistojë se “kemi histori të përbashkët...

Bullgarët votojnë për zgjedhjen e presidentit

Në Bullgari po zhvillohet më 21 nëntor rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Presidenti aktual, Rumen Radev, po shihet se kandidati kryesor për shkak të qëndrimit të tij kundër korrupsionit. Radev nuk arriti të fitonte shumicën në votimin e...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img