Wednesday, June 12, 2024

Pse rebelët Houthi përbëjnë rrezikun më të madh në Lindjen e Mesme

Analistët ndërkombëtarë po vëzhgojnë me shqetësim aktivitetin e rebelëve Houthi në Jemen dhe Detin e Kuq, ndërsa grupi i mbështetur nga Teherani po fuqizohet gjithnjë në rritje në konfliktin e Lindjes së Mesme.

Përveç dronëve që rebelët pro-iranianë duket se kanë lëshuar kundër Izraelit, duke shkaktuar përçarje të konsiderueshme në forcat e armatosura izraelite, pirateria dhe sulmet ndaj anijeve të huaja në ujërat përreth Jemenit janë përshkallëzuar që nga fillimi i luftës në Gaza.

Të dielën, një përshkallëzim i ri ndodhi me sulmin ndaj një luftanijeje amerikane dhe të paktën tre anije tregtare në Detin e Kuq, sipas Pentagonit.

Luftanija amerikane iu përgjigj sulmit ndaj anijeve tregtare duke rrëzuar tre dronë, ndërsa një zëdhënës Houthi tha se sulmi kishte ndodhur në dy anije izraelite, të cilat ishin qëlluar me një dron dhe një raketë, megjithëse Izraeli tha se nuk kishte të bënte me anijet tregtare, raporton abcnews.al.

Në një artikull të fundit të postuar nga New York Times, theksohet se Jemeni mund të bëhet rreziku më i madh i sigurisë në rajonin e gjerë.

Pra, kush janë Houthi?

Një grup zaidi shiit, Houthi vijnë nga Jemeni verior dhe u shfaqën për herë të parë në vitet 1990. Emri i tyre zyrtar është “Ansar Allah”, që do të thotë “mbështetës të Allahut”.

Në vitin 2014, ata pushtuan kryeqytetin e Jemenit, Sana’a, dhe dëbuan qeverinë legjitime dhe të njohur ndërkombëtarisht, fillimisht në jug të vendit dhe më vonë në Arabinë Saudite.

Konflikti në Jemen ka rënë kryesisht në një ngërç, i parë nga shumica si një luftë e qartë ndërmjetëse midis Arabisë Saudite dhe Iranit, mbështetësi kryesor i rebelëve islamikë.

Kjo plagë mbetet e hapur dhe krijon vazhdimisht probleme në Detin e Kuq, një zonë kyçe e operimit për transportin tregtar ndërkombëtar.

Houthi ka sulmuar më parë anije në Jemen, si pjesë e luftës së tyre njëvjeçare kundër koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite, i cili përfshin gjithashtu Emiratet e Bashkuara Arabe, raporton abcnews.al.

Tashmë rreziku për Izraelin dhe Perëndimin në përgjithësi vjen nga islamistët jashtë kontrollit të Jemenit, sipas ekspertëve të vendve të tjera arabe.

Duke cituar analistë, gazeta egjiptiane Al-Masry Al-Youm shkroi se sulmet Houthi kanë për qëllim “të shpërqendrojnë aftësitë e Izraelit në mënyrë që ai të mund të zvogëlojë presionin ndaj palestinezëve”.

“Ka shumë gjasa që konflikti të përhapet dhe se Irani ka aktivizuar përfaqësuesit e tij në rajon për të shtuar më shumë presion mbi Izraelin”, tha Tarik Fahmy, një ekspert politik.

Megjithatë, presioni ndaj Izraelit mund të jetë gjithashtu një shenjë se Irani “nuk dëshiron një konfrontim të drejtpërdrejtë” me Shtetet e Bashkuara.

Bashir Abdel-Fattah, një ekspert në Qendrën Al-Ahram për Studime Politike dhe Strategjike me bazë në Egjipt, argumentoi se fronti i Houthit “është shumë i rrezikshëm” pasi kërcënon sigurinë kombëtare të Izraelit dhe interesat e tij në ngushticën Bab al-Madab, Pika strategjike e hyrjes në Detin e Kuq nga Jugu, raporton abcnews.al.

Ai vuri në dukje arsenalin ushtarak Houthi të raketave balistike, raketave më të vogla të lundrimit dhe dronëve vetëvrasës që mund të arrijnë deri në Izrael.

“Kjo do të ndikojë në aktivitetet detare të Izraelit, duke ushtruar presion të mëtejshëm mbi ekonominë e Izraelit”, tha ai.

Në të njëjtin kontekst janë edhe sulmet e organizatës gjithashtu pro-iraniane Hezbollah të Libanit, e cila është edhe milicia më e fuqishme e mbështetur nga Irani në rajon.

“Irani është rrënja e armiqësisë dhe agresionit kundër shtetit të Izraelit. Lufta është shumëplanëshe, edhe pse intensiteti i saj është i përqendruar në Gaza”, tha ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallad.

Ky rrezik i përhapjes së konfliktit përmes përfaqësuesve të Teheranit në rajonin më të gjerë shqetëson jo vetëm Tel Aviv, por edhe Uashingtonin dhe Perëndimin në përgjithësi, të cilët kanë parë që rebelët Houthi kanë jashtë kontrollit mund të jenë shkak për një konflikt të përgjithshëm me përmasa të paparashikueshme.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë