Sunday, July 21, 2024

Vendosi rekord në Europian, mediat e huaja për Nedim Bajramin: Futbollisti që iu drejtua gjykatës për të luajtur me Shqipërinë

Goli i Nedim Bajramit kundër Italisë, hyri në histori si goli më i shpejtë i shënuar në ndonjë kampionat evropian. Bajramit iu deshën vetëm 23 sekonda për të vendosur rekordin.

Edhe pse Shqipëria e humbi ndeshjen me Italinë me rezultatin 2-1, mediat e huaja i kanë bërë jehonë golit të mesfushorit 25-vjeçar shqiptar, por edhe karrierës së tij me Shqipërinë.

New York Times i ka kushtuar një artikull Nedim Bajramit, ku shkruan edhe për rrugëtimin e tij në kombëtaren e Shqipërisë.

“Bajrami është një nga 19 lojtarët në skuadrën e Shqipërisë në Euro 2024 që kanë lindur jashtë vendit, por pak prej tyre kanë kaluar një proces kaq të mundimshëm për të fituar vendet e tyre. Udhëtimi i Bajramit për të luajtur për Shqipërinë përfshin një betejë ligjore, pasi ai u lind dhe u rrit në Zvicër dhe iu desh të triumfonte në përplasjen me rregullat strikte të FIFA-s për ndryshimin e përkatësisë kombëtare duke i dëshmuar besnikëri fanellës kuqezi.

Bajrami duhej të shkonte në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv për t’u lejuar të luante për Shqipërinë.Nedim Bajrami bëri me sukses debutimin e tij për Shqipërinë pasi fitoi betejën ligjore për ndryshimin e besnikërisë kombëtare.

Performanca e tij dhe goli historik kanë tërhequr vëmendjen, duke treguar aftësinë e tij për të shkëlqyer në raste të rëndësishme. Arritja e Nedim Bajramit ka të ngjarë të frymëzojë diskutime mbi rregulloret e FIFA-s në lidhje me pranueshmërinë e lojtarëve për të përfaqësuar ekipe të ndryshme kombëtare, duke nxitur potencialisht rregulla të mëtejshme. Rrugëtimi i Nedim Bajramit për të luajtur për Shqipërinë, duke kulmuar me një gol rekord, nënvizon proceset e ndërlikuara dhe zgjedhjet personale të përfshira në besnikërinë ndërkombëtare të futbollit, duke ndezur diskutime mbi identitetin dhe sportin”, thuhet ndër të tjera në artikull.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë