No menu items!

vaksina

BE merr 110 mijë doza të vaksinës për linë e majmunëve

Komisioni Evropian nënshkroi të martën një marrëveshje me kompaninë farmaceutike daneze, “Bavarian Nordic” për mbi 110,000 doza vaksinash për të luftuar shpërthimin e vazhdueshëm të lisë së majmunëve. Ndryshe nga vaksinat e COVID-19, të cilat u kontraktuan nga Komisioni Evropian,...

Tomini: Vaksina kundër lisë së majmunëve është përdorur para vitit 1981

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini deklaroi se para vitit 1981 është përdorur një vaksinë, e cila asokohe shërbente si mbrojtje ndaj variolës apo lisë së zezë. Në emisionin “Sot” në “Euronews Albania”, Tomini u shpreh se kjo...

SHBA i ofroi vaksina anti-COVID Koresë së Veriut, Biden: Nuk kemi marrë përgjigje

Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se SHBA i ka ofruar Koresë së Veriut vaksina kundër koronavirusit, për shkak të shpërthimit të virusit në vendin komunist. Biden u shpreh se ende nuk ka marrë një përgjigje, nëse Koreja e Veriut do...

Britani, nuk rekomandohet doza e katërt e vaksinës

Këshilltarët e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kanë rekomanduar se nuk është e nevojshme dhënia e një doze të katërt të vaksinës kundër COVID-19 për banorët e shtëpive të të moshuarve dhe njerëzve mbi 80 vjeç. Ky rekomandim del...

ECDC: Vetëm vaksinimi nuk mund ta ndalë Omicronin

Qendra evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) të mërkurën (15 dhjetor) ka paralajmëruar se vetëm vaksinimi nuk do të mund të ndalë hovin e variantit të ri të koronavirusit, Omicron. Kjo agjenci e Bashkimit Evropian ka thënë se...

Vaksina: Dyqind euro për ta derdhur jashtë

Nga: Lorenc Vangjeli Në Francë nuk mund të hysh në Luvër për të parë Mona Lizën, në restorant për të provuar një pjatë me djathra, nuk mund të hysh në metro apo të flesh në hotel pa treguar më parë...

Doza e tretë e vaksinës, Rama jep njoftimin e rëndësishëm

Kryeministri Edi Rama publikoi mëngjesin e sotëm njoftimin për marrjen e dozës së tretë së vaksinës antikoronavirus. Personat mbi 60 vjeç që vuajnë nga sëmundjet kronike, personeli shëndetësor, personat që punojnë në institucionet e kujdesit afatgjatë dhe personat mbi...

OBSH: Bota mund të përballet me mungesën e shiringave dhe vaksinave

Bota jo vetëm që mund te përballet me mungesën e vaksinave për të luftuar COVID-19, por mund të përballet me një deficit prej 1 deri në 2 miliardë shiringash”- tha të martën një këshilltar i lartë i Organizatës Botërore...

Pfizer pritet të kërkojë autorizimin për vaksinën e tretë për personat mbi 18 vjeç

Këtë javë ka zhvillime të rëndësishme në betejën ndaj COVID-19ës. Kompania farmaceutike Pfizer pritet të kërkojë autorizimin për vaksinën e tretë për personat e moshës 18 vjeç e lart. Ky lajm bëhet i ditur ndërsa Shtetet e Bashkuara hapën...

Pse riinfektohemi me Covid-19 pas marrjes së vaksinës?

Numri i njerëzve të cilët edhe pse janë vaksinuar kundër Covid-19, po rritet. A do të thotë infektimi i personave të vaksinuar, se vaksina nuk ka më efekt? Një verifikim faktesh nga DË. Infektime në qendrën e kujdesit për të...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img