No menu items!

suedia

Finlanda dhe Suedia dorëzojnë aplikimet për anëtarësim në NATO

Finlanda dhe Suedia zyrtarisht kanë aplikuar që të anëtarësohen në aleancën e NATO-s. Përfaqësuesit e dy shteteve kanë dorëzuar aplikimet në selinë e aleancës në Bruksel. Vendimi i dy shteteve nordike, që kanë qenë neutrale, u nxit pas shqetësimeve të...

Suedia dhe Finlanda, takim me ministrat e Jashtëm të NATO-s sot në Berlin

Zyrtarët suedezë dhe finlandezë do të zhvillojnë një takim jozyrtar këtë të shtunë në Berlin, me ministrat e Jashtëm të NATO-s. Edhe pse nuk janë zyrtarisht pjesë e aleancës, të dyja vendet pritet të aplikojnë në përgjigje të agresionit rus...

Suedia dhe Britania nënshkruajnë marrëveshje para vendimit për NATO-n

Kryeministri britanik, Boris Johnson, dhe homologia e tij suedeze, Magdalena Andresson, nënshkruan të mërkurën një marrëveshje të përbashkët mbrojtjeje në rast sulmi, në kohën kur Suedia po e shqyrton anëtarësimin e saj në NATO. “Nëse Suedia do të sulmohej dhe...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img