No menu items!

suedi

Suedia vendos të ekstradojë një person në Turqi pas marrëveshjes së NATO-s

Qeveria e Suedisë ka vendosur të ekstradojë në Turqi një person të kërkuar për mashtrim financiar, i pari që kur Ankaraja kërkoi ekstradimin e një numri individësh në këmbim të miratimit për anëtarësimin e Stokholmit në NATO. Turqia u tërhoq...

NATO fton zyrtarisht për anëtarësim Suedinë dhe Finlandën

NATO ka ftuar zyrtarisht Suedinë dhe Finlandën këtë të mërkurë, për t’u bashkuar me aleancën ushtarake. Zgjerimi i aleancës me te dyja vendet skandinave, konsiderohet historik dhe zvogëlon drejtpërdrejt synimet e presidentit rus Vladimir Putin, ndërsa lufta e tij Ukrainë...

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO, ndikon edhe në Ballkan

Finlanda dhe Suedia, të shtyra nga ndryshimi dramatik në qëndrimet e opinionit publik si pasojë e agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, kanë dorëzuar edhe formalisht kërkesën për t’u bërë anëtare të NATO-s, teksa aleanca planifikon që me procedurë të...

Suedia aplikon zyrtarisht për anëtarësim në NATO

Suedia ka nënshkruar të martën një kërkesë zyrtare për anëtarësim në NATO, një ditë pasi ka bërë të ditur se do të aplikojë në aleancën 30-anëtarëshe. Në Finlandën fqinje, ligjvënësit pritet të marrin vendimin e njëjtë më vonë gjatë ditës. Finlanda...

Putin: Rusia do të përgjigjet nëse NATO forcon ushtarakisht Suedinë dhe Finlandën

Presidenti rus, Vladimir Putin ka paralajmëruar se Rusia do të përgjigjet nëse NATO fillon të forcojë infrastrukturën ushtarake të Suedisë dhe Finlandës. Këto dy shtete kanë vendosur t’i bashkohen aleancës ushtarake pas pushtimit të Ukrainës, dhe ky është shkaku i...

Pas Finlandës, edhe Suedia e gatshme për t’u anëtarësuar në NATO

Suedia ka deklaruar se dëshiron që të anëtarësohet në NATO. Kryeministrja suedeze, Magdalena Andersson tha se kjo lëvizje shënon fillimin e një epoke të re për vendin skandinav, shkruan Euronews. “Qeveria e Suedisë ka vendosur të informojë NATO-n për gatishmërinë e saj...

Avioni ushtarak rus shkel hapësirën ajrore suedeze

Mbrëmjen e djeshme, një avion rus ka shkelur hapësirën ajrore suedeze. Kjo është bërë e ditur nga Ministria e Mbrojtjes në Suedi. Shkelja ndodhi ndërkohë që Suedia po vlerëson, mundësinë e aplikimit për t’u anëtarësuar në NATO, pas pushtimit rus...

Rusia paralajmëron Suedinë dhe Finlandën kundër anëtarësimit në NATO

Rusia ka paralajmëruar Finlandën dhe Suedinë kundër anëtarësimit në NATO, duke thënë se ky hap nuk do të sjellë stabilitet në Evropë. Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov u ka thënë gazetarëve më 11 prill se “aleanca mbetet mjet i orientuar...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img