No menu items!

obsh

OBSH: Rastet me linë e majmunëve u rritën me 20% në javën e fundit

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, lija e majmunëve vazhdon të përhapet në të gjithë globin me rastet që janë rritur me 20% gjatë javës së fundit. Infeksionet u rritën me afro 7,500 në më shumë se 35,000 raste në total...

OBSH: Mbi 900 raste me hepatit akut te fëmijët

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) deklaroi se 32 shtete në botë kanë raportuar deri më tani, për 920 raste me hepatit akut te fëmijët. Gjysma e rasteve, 267 janë në kontinentin europian, ndërsa një e treta në Shtetet e Bashkuara,...

OBSH: Europa, epiqendra e shpërthimit të lisë së majmunit

Zyra rajonale europiane e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) deklaroi se Europa mbetet në epiqendrën e shpërthimit global të lisë së majmunëve. Sipas OBSH-së, 25 vende kanë raportuar më shumë se 1,500 raste të cilat përbëjnë 85% të totalit në...

OBSH: Origjina e paqartë e COVID-it, të studiohet teoria e rrjedhjes laboratorike

Një grup ekspertësh i krijuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), për të ndihmuar në hetimin e origjinës së pandemisë së koronavirusit, tha se nevojiten kërkime të mëtejshme për të përcaktuar se si filloi COVID-19, duke përfshirë një analizë...

Mbi 550 raste me linë e majmunëve janë raportuar në 30 shtete, sipas OBSH-së

Numri i rasteve me linë e majmunëve ka arritur në 550 dhe deri më tani është raportuar në 30 shtete në botë. Lajmi u bë i ditur për CNN, nga Rosamund Lewis e cila është drejtuesja teknike e grupit për linë...

OBSH: Mund të rriten rastet e lisë së majmunëve në muajt e verës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se mund të ketë rritje të rasteve me virusin e rrallë, të ashtuquajtur lia e majmunëve, për shkak organizimit më të madh të festave në muajt e verës. “Teksa hyjmë në periudhën e...

OBSH: Nuk është koha për të hequr masat anti-Covid

Një valë e re infektimesh nga varianti Omicron i koronavirusit po lëviz drejt Europës Lindore, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila u kërkoi autoriteteve të rrisin përpjekjet për vaksinim. Gjatë dy javëve të fundit, rastet e Covid-19 janë dyfishuar...

OBSH: Omicroni rriti rastet me COVID-19 në 10 javët e fundit

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të martën se 90 milionë raste të reja me koronavirus janë raportuar që kur varianti Omicron u identifikua për herë të parë para 10 javësh, duke arritur në...

OBSH: Është ende herët që ta trajtojmë COVID-19 si grip stinor

Varianti Omicron i koronavirusit pritet të infektojë mbi gjysmën e popullsisë në Evropë, por ende nuk mund të trajtohet si një sëmundje endemike e ngjashme me gripin stinor, tha të martën Organizata Botërore e Shëndetësisë. Evropa ka regjistruar mbi 7...

OBSH miraton vaksinën e re kundër koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë miratoi sot vaksinën indiane kundër COVID-19, Covovax. Kjo vaksinë “prodhohet nga Instituti i Serumit të Indisë me licencë nga Novavax dhe është pjesë e portofolit të Covax (Sistemi Ndërkombëtar i Shpërndarjes së Vaksinave Covid), i cili do...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img