No menu items!

nafte

Kontrabandë nga Libia, sekuestrohen mbi 2 mijë ton naftë, 4 të huaj në pranga

Tre shtetas libanezë dhe një sirian janë arrestuar, ndërsa gjashtë të tjerë janë proceduar në gjendje të lirë, pasi kanë kontrbandaur naftë nga Libia në Portin e Durrësit. Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kontrabanduar me një anije çisternë,...

Anija turke në kërkim të naftës në Mesdhe, Erdogan: S’kemi nevojë për lejen e askujt

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi se kërkimet dhe shpimet që bëhen në Mesdhe janë në juridiksionin e Turqisë dhe se për këtë nuk kanë nevojë për lejen e askujt. Anija turke e shpimit “Abdulhamid Han” ka lundruar nga porti...

Hungaria kundër embargos së BE-së për importet e naftës dhe gazit rus

Hungaria edhe një herë në një deklaratë ka thënë se është kundër embargos të BE për importin e naftës dhe gazit rus. “Qëndrimi hungarez në lidhje me çdo embargo të naftës dhe gazit nuk ka ndryshuar: ne nuk i mbështesim...

Bordi i Transparencës vendos rritjen e çmimit të naftës

Në mbledhjen e zhvilluar ditën e sotme, Bordi i Transparencës ka vendosur rritjen e çmimeve të naftës dhe benzinës. Një litër naftë me pakicë do të tregtohet me 226 lekë për litër, nga 219 lekë për litër që ishte deri...

Një guvernator pretendon se Ukraina ka goditur një depo nafte në Rusi

Guvernatori rajonal, Vyacheslav Gladkov, ka thënë se dy helikopterë ushtarakë ukrainas kanë goditur një depo nafte më 1 prill, në qytetin rus, Belgorod, i cili gjendet rreth 25 kilometra në kufi me Ukrainën. Nëse konfirmohet, ky do te ishte sulmi...

Nafta në nivele stratosferike, paralajmërohet protestë edhe nga taksistët

Protestat për rritjen e çmimit të karburantit pritet të përshkallëzohen. Bilbil Cara, kreu i Sindikatës Shqiptare të Taksive është shprehur se ata i ka prekur rritja e çmimit të naftës më shumë se asnjë grup tjetër. Ai tha se vetë...

Litri 265 lekë, por Shqipëria ka 200 milionë fuçi rezerva nafte

Çmimi i naftës ka shënuar një tjetër rekord mëngjesin e kësaj të mërkure, duke arritur në nivele të papara ndonjëherë prej gati 270 lekë për litër. Në pikat më të mëdha të tregtimit të karburanteve shitet me 165-170 lekë për...

Tensionet Rusi-Ukrainë rrisin çmimet e naftës

Çmimet e naftës dhe të gazit janë në rritje, nga frika se kriza midis Rusisë dhe Ukrainës mund të shkaktojë ndërprerje apo çrregullime në furnizime. Çmimi i naftës së papërpunuar Brent, e cila është pikë ndërkombëtare e referimit, arriti të...

Shpërthim i fuqishëm në Sierra Leone, 84 viktima

84 persona kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pas një shpërthimi masiv në kryeqytetin e Sierra Leones, Freetown. Sipas mediave të huaja shpërthimi ndodhi pasi një cisternë nafte 40 metra e gjatë u përplas me një automjet tjetër...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img