No menu items!

integrimi

Rutte: Nismat si Ballkani i Hapur përshpejtojnë integrimin

Kryeministri holandez, Mark Rutte është shprehur se nismat rajonale si Ballkani i Hapur, përshpejtojnë procesin e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe bëjnë të mundur që tensionet të mos bëhen të papërballueshme. Pyetur nga Euronews Albania në konferencën e...

Soreca: Partitë të gjejnë bashkëpunimin politik për integrimin

“Partitë të gjejnë bashkëpunimin politik për integrimin”- ka qenë kjo thirrja e ambasadorit të Bashkimit Europian, Luigi Soreca drejtuar politikës shqiptare në fjalimin e largimit, ndërsa vendi ynë kërkon dritën jeshile nga Bashkimi Evropian për mbajtjen e konferencës së...

Integrimi/ Gjermania: Shqipëria ka bërë hapa të mëdha përpara

Edhe qeveria e re gjermane integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE e ka prioritet. Ministrja gjermane për Europën dhe Klimën nuk pranon të pozicionohet nëse kërkohet një ndarje të vendimmarrjes për konferencën e parë qeveritare me BE mes Shqipërisë...

Integrimi/ Kryeministri i ri bullgar shpalos kushtet për zhbllokimin e Maqedonisë së Veriut

“Der Spiegel” Me premtimin e tij për të luftuar pamëshirë korrupsionin në vend, i diplomuari në Universitetin e Harvardit në SHBA, Kiril Petkov, arriti disa javë më parë një fitore të papritur në zgjedhjet e reja të parakohshme në Bullgari,...

Integrimi/ Bullgaria kërkon zyrtarisht që Shqipëria të ndahet nga RMV

Bullgaria ju ka kërkuar zyrtarisht shteteve anëtare të BE-së që Shqipëria të ndahet nga Maqedonia e Veriut sa i përket procesit të integrimit. Klan News raporton se Bullgaria kërkon që Shqipëria të gjykohet për meritat e saj dhe të vijojë...

Negociatat me BE/ Maqedonia e Veriut merr sinjale pozitive nga Bullgaria

Maqedonia e Veriut shprehu gatishmërinë për të vazhduar dialogun me Bullgarinë, për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve që po e mbajnë peng nisjen e bisedimeve të anëtarësimit midis Shkupit dhe Bashkimit Evropian. Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, bëri këtë zotim një ditë...

Lajçak kritika BE-së: Të nisin bisedimet me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

I dërguar special i BE-së për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak ka qenë I pranishëm në samitin e mbajtur në Selanik, ku ka deklaruar sërish nevojën e nisjes së bisedimeve mes BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Diplomati...

Integrimi në BE/ Balla: Shqipëria i ka përmbushur detyrat e saj

Deputeti dhe kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i është kundërpërgjigjur deklaratës së kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, pasi ky i fundit tha se nuk hapen negociatat me Bashkimin Evropian, për shkak të korrupsionit në...

Rama: Pavarësisht gjithçkaje, Shqipëria po bëhet gati për në BE

Kryeministri Edi Rama është shprehur në një editorial për Politiko.eu, se synimi i Shqipërisë është integrimi në Bashkimin Europian. Spas kreut të qeverisë, edhe pse Bashkimi Europian i përsërit deklaratat vazhdimish, nuk kanë asnjë ndryshim në lidhje me qëndrimin...

Raporti i KE: Ku ka bërë progres dhe ku ngec ende Shqipëria?

Në raport-progresin e Komisionit Europian vlerësohet, se Shqipëria e MV i kanë plotësuar të gjitha kushtet për hapjen e konferencës së parë ndërqeveritare me BE. Por përcaktohen edhe reformat prioritare për të ardhmen. Komisioni Europian (KE) miratoi të martën, (19.10)...
- Advertisement -spot_img

Latest News

- Advertisement -spot_img