Wednesday, June 7, 2023

embargo

SHBA-të mirëpresin vendimin e BE-së për embargon ndaj naftës ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mirëpritur vendimin e Bashkimit Europian për vendosjen e embargos ndaj naftës ruse. Zëdhënësi të Departamentit të Shtetit, Ned Price tha se ky vendim do të mundësojë që SHBA-të dhe partnerët europianë të diversifikojnë burimet...

BE-ja do të vendosë embargo ndaj naftës ruse brenda disa ditësh

Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck deklaroi se Bashkimi Europian është pranë arritjes së marrëveshjes, për të vendosur embargo ndaj importeve të naftës ruse. Deklaratën, Habeck e dha mbrëmjen e së hënës për median gjermane ZDF. “Ne do të arrijmë një...

Hungaria kundër embargos së BE-së për importet e naftës dhe gazit rus

Hungaria edhe një herë në një deklaratë ka thënë se është kundër embargos të BE për importin e naftës dhe gazit rus. “Qëndrimi hungarez në lidhje me çdo embargo të naftës dhe gazit nuk ka ndryshuar: ne nuk i mbështesim...

Borell: BE-ja nuk është e unifikuar për embargon ndaj naftës dhe gazit rus

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Zhozef Borell deklaroi se nuk ka mbështetje të mjaftueshme nga të gjitha vendet anëtare të unionit për të vendosur embargo të plotë ndaj naftës dhe gazit rus. Për...

Berisha: Është shkelur embargo, po shkarkohen anije ruse në Durrës

Ish-kryeministri Sali Berisha nga foltorja e Kuvendit ka denoncuar se po shkelet embargoja me anije ruse. Gjatë fjalës së tij, Berisha tha se rezoluta e propozuar nga deputetët e PD-së duhet të kthehet në Kuvend. Ai tha se qeveria po...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat në komunën “Butel” të Shkupit në Maqedoninë e Veriut është hedhur në erë me eksploziv. Sipas ministrisë së...
- Advertisement -spot_img