Sunday, July 21, 2024

SHBA e shqetësuar nga thellimi i marrëdhënieve mes Rusisë dhe Koresë së Veriut

Shtetet e Bashkuara kanë shprehur shqetësimin për “thellimin e marrëdhënieve” midis Rusisë dhe Koresë së Veriut, tha Shtëpia e Bardhë.

Zëdhënësi John Kirby tha se SHBA ishte “e shqetësuar” nga lidhjet midis dy vendeve.

Kjo vjen pasi të dy vendet konfirmuan se presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Korenë e Veriut për herë të parë në 24 vjet nesër.

Kirby tha se vizita dukej se ishte pjesë e një “ofensive sharmi” paszgjedhore nga Putin.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un i bëri një ftesë zotit Putin gjatë një vizite në Lindjen e Largët të Rusisë shtatorin e kaluar.

Këshilltari i politikës së jashtme të Rusisë, Yuri Ushakov tha se të dy krerët mund të nënshkruajnë një marrëveshje partneriteti gjatë vizitës që do të përfshijë çështje sigurie.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

LAJME TE TJERA

Më SHUMë